Recent Appointments:

Updated (3/17/2020)

Rev. Thomas M. Mahoney has been appointed Administrator of Infant of Prague Parish, Cheektowaga for a term of six years. Effective March 17, 2020.

Rev. Cole T. Webster has been appointed Temporary Administrator of St. Peter Parish, Lewiston with a second site at St. Bernard, Youngstown. Effective March 17, 2020.

Rev. Aaron F. Kulczyk has been appointed Parochial Vicar of Holy Family Parish, Albion for a term of two years. Effective March 20, 2020.

Rev. Patryk G. Sobczyk has been appointed Parochial Vicar of St. Gabriel Parish, Elma for a term of two years. Effective March 20, 2020.

Rev. Raymond G. Corbin has been appointed Administrator of St. Stephen Parish, Grand Island for a term of six years. Effective March 2, 2020.

Deacon Michael C. Lemieux has been appointed Temporary Administrator of St. Elizabeth Ann Seton Parish, Dunkirk. Effective February 28, 2020.

Rev. Joseph A. Walter has been appointed the additional responsibility of Priest Moderator of St. Elizabeth Ann Seton Parish, Dunkirk. Effective February 28 2020.

Rev. Walter J. Szczesny has been appointed to the Priests' Personnel Board for a term of three years. Effective January 1, 2020.

Rev. Msgr. Paul Burkard has been appointed to the Priests' Personnel Board for a term of three years. Effective January 1, 2020.

Rev. Alphonse Arulanandu has been appointed Administrator of Mary Immaculate Parish, East Bethany and Pavilion for a term of six years. Effective January 7, 2020.

Rev. Peter Napierkowski became an incardinated priest of the Diocese of Buffalo on November 24, 2019. He has been appointed Pastor of St. John the Baptist Parish, Boston for a term of six years. Effective November 25, 2019.

Rev. Daniel E. Ogbeifun has been appointed Pastor of All Saints Parish, Lockport for a term of six years. Effective December 17, 2019.

Rev. George Devanapalle has been appointed Pastor of SS. Joachim & Anne Parish, Attica for a term of six years. Effective December 1, 2019.

Deacon David R. Velasquez has been appointed Temporary Pastoral Administrator of Queen of Angels Parish, Lackawanna. Effective January 1, 2020.

Rev. John Kasprzak has been appointed Sacramental Minister and Priest Moderator of Queen of Angels Parish, Lackawanna for a term of six years. Effective January 1, 2020.